Україна, 10014, м. Житомир, майдан ім. С. П. Корольова, 4/2,
тел.: (0412)48-12-12, тел./факс: (0412)-48-11-85,
e-mail: mvk@zt-rada.gov.ua
Головне меню
Пошук по сайту
 
Статистика
зараз на сайті: 2
переглядів: 53
візитів сьогодні: 5740
візитів всього: 744284
Прогноз погоди
Куди подівся інстинкт самозбереження?

 

Куди подівся інстинкт самозбереження?

 

Про причини нехтування власної відповідальності працівників за дотримання вимог охорони праці на робочому місці та наслідків, до яких вони призводять, розповідає головний страховий експерт з охорони праці управління виконавчої дирекції Фонду у Рівненській області Іванна Карманюк:

«Що керує людиною, яка нехтує вимогами безпеки на робочому місці? Наприклад, свідомо суне руки в працюючий механізм або виконує роботи на висоті без засобів страхування. Чому інстинкт самозбереження, як реакція на небезпеку, в таких випадках не працює? Чи може працює, але людина переборює його в собі? Зрештою, наслідком вище зазначених дій, найвірогідніше, стане травмування.

Очевидно, що перед тим, як допустити працівника до виконання певної роботи, необхідно пересвідчитись, чи вміє він її виконувати. У разі потреби – організувати проходження відповідного навчання згідно із законодавством.

Перед допуском до самостійної роботи працівник має пройти ще й інструктаж з питань охорони праці на робочому місці. Оскільки для людської пам'яті характерно забувати, то людині слід періодично нагадувати раніше вивчене. З цією метою законодавство передбачає, що інструктаж з питань охорони праці необхідно проводити один раз на шість місяців, а на роботах з підвищеною небезпекою ще частіше – один раз на 3 місяці. Проводиться він за інструкціями з охорони праці, в яких відображаються вимоги безпеки праці перед початком роботи, під час її виконання та після завершення. Проведення інструктажу працівник засвідчує власним підписом, після чого, фактично, несе відповідальність за дотримання вимог, викладених в інструкціях.

Але, як свідчить аналіз виробничого травматизму на підприємствах, в організаціях та установах м. Житомира та Житомирського району у першому кварталі 2015 року, дотримуватися вимог охорони праці працівники стали значно менше. Зокрема, суттєво зросла кількість нещасних випадків на виробництві, які сталися внаслідок невиконання потерпілим вимог інструкцій з охорони праці. Це значення, серед організаційних причин, сягнуло 80 відсотків. Для порівняння в аналогічних періодах попередніх років воно становило: у I кварталі 2013 року – 30%, у I кварталі 2014 – 45%.

Таким чином, простежується чітка тенденція, коли працівники частіше стали діяти всупереч вимогам безпеки, з якими вони обізнані. Як не дивно, низка нещасних випадків стається через порушення тих вимог безпеки, що випливають з елементарних міркувань здорового глузду і не потребують якихось спеціальних знань.

Окремо слід наголосити на тому, що виконане робоче завдання не є підставою для того, щоб розслаблятися. Адже, нещасний випадок на виробництві може статися і після завершення виконання роботи. Зокрема, під час прибирання робочого місця. Наприклад, коли працівник, не дочекавшись повної зупинки робочого органу верстату, який після вимкнення ще певний час рухатиметься за інерцією, розпочне прибирання відходів біля нього. Нещасні випадки за подібних обставин доволі непоодинокі. Хоча, зазвичай, кожна інструкція з охорони праці містить вимоги, як правильно виконувати такі операції.

Іноді порушувати вимоги безпеки працівника змушує бажання швидше виконати доручену роботу, а дотримання правил охорони праці може вимагати якихось додаткових операцій, що, відповідно, подовжує час виконання цієї роботи. Звісно ж, людина намагається уникнути цих додаткових зусиль та завершити роботу якнайшвидше, що, врешті-решт, загрожує їй травмуванням.

На жаль, доводиться констатувати, що мають місце випадки, коли інструктаж з охорони праці на підприємстві проводиться «формально». Як правило, працівникові дають журнал, в якому він ставить підпис про нібито проведений інструктаж, хоча насправді такий не проводили. Подібними діями працівник робить собі «ведмежу послугу». Адже, через те, що він не поновив у пам'яті вимоги інструкцій з охорони праці, ймовірність отримання травми суттєво зростає. А в разі настання нещасного випадку висловити якісь претензії до роботодавця буде складно, адже працівник власним підписом засвідчив проведення інструктажу.

Зважаючи на вище зазначене, варто наголосити, що ніколи не варто нехтувати вимогами безпеки. Роботодавець зобов'язаний належно організувати роботу з охорони праці на підприємстві, а працівник – дотримуватися вимог нормативних актів з охорони праці. В інтересах останнього має бути не лише отримання заробітку, а й турбота за власне життя і здоров'я. На жаль, дехто починає розуміти це лише тоді, коли вже пізно».

 

 

 

Начальник відділення

ВДФССНВ у м. Житомирі                                                       Піхуля В.П.

 

червень 2015 р.



Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать Житомирській міській раді та її виконавчому комітету і охороняються законом України. При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


cloudflare