Підвищення превентивної культури охорони праці
Тісна співпраця пов’язує відділення Фонду з ТОВ «Фабрика «Класум», торгівельна марка «Інтерстиль» генеральний директор Прусак Б.В. (1600 працюючих), ТОВ «Житомирський завод металевих конструкцій» генеральний директор Дуда М.І. (1800 працюючих), ТДВ ЖЛ, яке більше відомо у понад 50 країн як «Житомирські ласощі», генеральний директор Горобець Т.Ф. (1700 працюючих), СП «Євроголд Індестріз ЛТД» із 100 відсоткових іноземним інвестиційним капіталом, генеральний директор
Тобіас Гроліч (1700 працюючих) та багато інших. Ми не даремно вказуємо прізвища керівників цих підприємств, бо саме вони щоденно, прискіпливо живуть питаннями охорони праці, покращення умов та безпеки життєдіяльності, технічного переоснащення виробництва, щомісячно бувають у відділенні Фонду, що значно впливає на рівень співпраці.
Звичайно є у нас і негативні приклади, нажаль їх достатньо, є і випадки несвоєчасного інформування про випадки виробничого травматизму з відповідним притягненням роботодавців до адміністративної відповідальності і зверхнього ставлення до питань охорони праці, профілактичної роботи з боку керівників.. Саме над вирішенням цих питань, питання доведення умов праці до нормативних вимог працює відділення Фонду.
Виконання профілактичних заходів, підвищення загальної культури охорони праці це і вимога до відділення Фонду з боку працівників управління виконавчої дирекції у Житомирській області.
Вимоги ст. 13 та ст. 14 Закону України «Про охорону праці» визначають обов’язки роботодавців і робітників. Керівник, лідер, очолює створену систему управління охороною праці, визначає і контролює профілактичні заходи, а робітник суворо дотримується у роботі вимог інструкцій з охорони праці, технологічних регламентів, виконує тільки доручену роботу, що входить у його обов’язки. Хоча у цілому проведення профілактичних заходів вплинуло на стан безпеки виробництва. За чотири місяці зареєстровано 10 випадків виробничого травматизму з яких один груповий у якому постраждало 4 працівники підприємства ДП «Пропан». У наслідок порушення вимог безпеки під час виконання робіт, невиконання технологічної карти відбувся вибух балону, при цьому один працівник внаслідок отриманих травм був госпіталізований, а ще троє знаходяться на амбулаторному лікуванні. Даний випадок став можливим у результаті як порушень працівників так і внаслідок відсутності контролю за їх діями з боку посадових осіб підприємства, при тому, що вони мають і вищу освіту, і високу кваліфікацію, і значний досвід роботи на підприємстві. Спрацювала істина – сила контролю не в його несподіваності, а його постійному здійсненні. Рівень виробничого травматизму по відділенню, у порівняні з чотирма місяцями минулого року зменшився на 20 %. В той же час випадок на ДП «Пропан» є серйозним сигналом, що розслаблятися не можна ні на хвилинку.
Підвищення превентивної культури охорони праці, комплексний підхід до здійснення профілактичної роботи неможливий без значного покращення виробничої дисципліни, створення умов на підприємстві для того, щоб робота з дотриманням нормативних вимог була пріоритетом, необхідністю. Там де роботодавець почав з санвузла, душових, роздягалень, кімнат прийому їжі, кімнат відпочинку, оснащення медичного пункту, їдальні, а закінчив надсучасними автоматизованими лініями виробництва, як це зробили Петро Володимирович Рудь на маслозаводі, Микола Іванович Дуда на заводі металевих конструкцій, Артур Олегович Тер-Тумасов на заводі «АТЕМ-ФРАНК», там де керівник організує і несе відповідальність там найнижчий рівень виробничого травматизму.
Час завжди складний, але навіть сьогодні у сьогоденну скруту проводиться атестація робочих місць і психофізіологічний відбір працівників на таких підприємствах, як на ТОВ «Ферпласт - Україна», СП «Крок», ТОВ «Грайф Флексіблс Україна», АТ «Обер бетон» .
Злагоджена, нормативно визначена співпраця працівників відділення Фонду з працівниками служб охорони праці підприємств та організацій, а також з працівниками ТУ Держгірпромнагляду у Житомирській області є вагомою допомогою у проведенні профілактичних заходів. Нажаль вимушені зазначити, що заборона на проведення перевірок страховими експертами з охорони праці підприємств, організацій та установ є вкрай негативним фактором, який висловлюють і більшість роботодавців.
Відділення ВВДФССНВ у м. Житомирі
27.04.2015 р.