Історія
КП «Парк культури та відпочинку ім. Ю.Гагаріна».
Наша Україна багата парками – високохудожніми творіннями зеленоїКП «Парк культури та відпочинку ім. Ю.Гагаріна».
архітектури Тростянець, Софієвка, Боковенька.
.
Чудові зелені пам’ятники збереглись і у нас на Житомирщині. Неабияку цінність надає Житомирський міський парк культури та відпочинку, нині носить ім’я першого пілота-космонавта, Героя Радянського Союзу Юрія
Олексійовича Гагаріна.
Він був закладений в середині минулого століття на 26 гектарах живописних схилів лівого берега річки Тетерів. Здавна тут збереглись такі рідкісні дерева, як гінкго батьківщиною із Японії та Китаю, бук звичайний і бук червоний, дуб пірамідальний, дуб великоплідний, дуб вузьколистий, дуб червоний, бундук дводомний, лиственниця Європейська, горіх грецький, горіх Маньчжурський, Віргінія, туя східна, лох, бархат Амурський, гледичія /колюча і без колюча/, липа великолистна, горіх медвежий та інші насадження.
Частина дерев, які збереглися мають 300 – 350 – літній вік. Значна частина рідкісних районних дерев і кущів загинуло в період громадянської та Великої Вітчизняної війни – гінкго, платан, горіх медвежий - єдиний екземпляр на Житомирщині.
Територія західної частини парку з триповерховим палацом до Жовтневої революції належали баронам Де Шодуарам - одним із найбагатших поміщиків Волині. Останнім представником цієї династії був барон Де Шодуар Іван Максиміліанович /помер в перші роки після Жовтневої революції.
Тут в основному розміщувались і культивувались рідкісні інорайонні породи дерев і кущів. Також були розміщені оранжереї, де культивувалось квіткове господарство для паркових насаджень.
Всі роботи по зеленому оформленню паркової території, яка належала барону Де Шодуару, проводились найомною робочою силою під керівництвом садівника.
Разом з зеленими насадженнями та квітами мало місце архітектурне оформлення у вигляді статуй та бюстів. На жаль, до нас дійшла єдина із них,
вилита із чавуну постать Діани з колчаном зі стрілами і козулею.
Вказана частина парку була обнесена високим дерев’яним тином, а з східної сторони цегляною стіною, загороджуючи будь-який доступ відвідувачів широких мас населення. /Із розповідей старожилів Житомира -
Бай Костянтина Олександровича, Коритко Володимира Матвійовича, Вижік
Наталії Лаврентіївни/.
Все, що було змінено і зроблено на цій землі, все це діло рук українського народу, плоди якого поволі існуючого соціального і політичного строю в царській Росії належало власнику поміщику Де Шодуару, який особисто користувався плодами народної праці.
Всі ці і подібні багатства природи були місцем розваг маленької кучки багатіїв, поки Великий Жовтень не зробив досягненням всього народу і високохудожні творіння зеленої архітектури влились в загальну скарбницю держави.
Парк культури та відпочинку як культурний заклад
------------------------------------------------------------------------------
Житомирський міський парк культури та відпочинку ім. Ю. Гагаріна знаходиться в південній частині міста. Проїзд до парку тролейбусом та автобусом із різних районів міста до зупинки «Бульвар». Далі по живописному бульварі з двостороннім дорожнім рухом і перехідною алеєю
3-х бульварів.
Вхід в міський парк оформлений колонадою в Тосканському /неповному/
стилі з фонтаном на передньому плані.
Територія гідропарку функціонально розбита на зони: пляжну, спортивну, тихого відпочинку, дитячу, видовищно-розважальну та прогулочну – лісопаркову.
Від головного входу в гідропарк промінням розходяться дві дороги з асфальтовим і бетонним покриттям, зв’язуючи з різними зонами.
В зоні тихого відпочинку є ряд паралельних алей, які проходять вдовж водного басейну.
Пляжна зона оформлена відсипним піском, розрахована на прийом не менше 6000 чоловік одночасного відпочинку, благоустроєна різними елементами і устаткуванням: є гардероб, роздягальні кабіни, медпункт, рятувальна станція з наглядовою вишкою, рятувальні засоби, туалети, душ, склад майна, прокат інвентаря, аерарії і тіньові щити.
Озеленення: основою всіх парків являються зелені насадження. Сполучення прямих алей, насаджених поряд дерев та хвилястих доріжок по схилу, групове насадження рослин різної висоти, живий тин – все це прикрашає природу та благотворно діє на відпочинок відвідувачів парку.
В даний час в парку росте 77 видів дерев та кущів, більшість яких мають
вік від 16 до 50 років, тобто те що було насаджено силами міськкомунгоспу.
Парк культури та відпочинку має гарне і зручне розташування алей в різних направленнях, загальною довжиною в 2740 погонних метрів, покриття асфальтове і являється найулюбленішим місцем відпочиваючих для прогулянок та відпочинку.