Україна, 10014, м. Житомир, майдан ім. С. П. Корольова, 4/2,
тел.: (0412)48-12-12, тел./факс: (0412)-48-11-85,
e-mail: mvk@zt-rada.gov.ua
Головне меню
Пошук по сайту
 
Статистика
зараз на сайті: 1
переглядів: 45
візитів сьогодні: 5749
візитів всього: 784343
Прогноз погоди
Колективний договір у світлі трудових правовідносин

Колективний договір у світлі трудових правовідносин.

        

         Колективний договір - єдиний акт у системі соціального партнерства, виконання зобов’язань якого може бути захищене в судовому порядку. Його положення прямо встановлюють і захищають конкретного працівника в збереженні робочого місця, в створенні безпечних та здорових умов праці, в оплаті праці, наданні соціальних гарантій і послуг. 

Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України колективний договір повинен укладатися на всіх підприємствах, що мають право юридичної особи, незалежно від їх форми власності та господарювання, і які використовують найману працю.

Основні  положення, що регламентують порядок укладання колективних договорів та його зміст, викладено в Кодексі законів про працю України та Законі України „Про колективні договори та угоди”. Колективний договір – це документ, в якому узагальнюються і деталізуються основні вимоги законодавства, встановлюються загальні для всіх професій на підприємстві вимоги, а також узгоджуються питання, які відповідно до законодавства вимагають спільного рішення власника та трудового колективу (профспілкової організації).

У той же час багато правових норм не можуть діяти, якщо те чи інше право не закріплено в колективному договорі. Наприклад, потребують прийняття спільного рішення питання при оформлені відпусток працівників за свій рахунок (ст. 26 Закону України „Про відпустки”), при наданні додаткової відпустки за роботу із шкідливими умовами праці, особливим характером праці та ненормованим робочий день (ст.ст. 7, 8 Закону України „Про відпустки”), при встановлені меншої норми тривалості робочого часу, ніж передбачено законодавством (ч. 2 ст. 50 Кодексу законів про працю України), та в інших передбачених законом випадках.

Особливо важливим є розділ „Оплата праці”. В цьому розділі обов’язково мають бути узгодженні такі норми, як розміри місячних тарифних ставок робітників 1-го розряду, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення в оплаті праці, тарифна сітка для оплати праці робітників залежно від кваліфікації та схеми посадових окладів керівників, спеціалістів і службовців, або єдина тарифна сітка для всіх категорій працівників, види доплат і надбавок до тарифних ставок, окладів та їх розміри, положення про поточне преміювання, виплати винагороди за підсумками роботи за рік, види і розміри гарантійних виплат.

В колективному договорі можуть встановлюватись зобов'язання, що перевищують гарантовані законодавством, або генеральною, галузевою чи регіональною угодами, за рахунок власних прибутків підприємства, а також встановлюватись додаткові пільги та компенсації, непередбачені законом. Це можуть бути: додаткові відпустки, які оплачуються підприємством (1 вересня,  3 дні на весілля молодому подружжю, на останній дзвоник батькам, діти яких закінчують школу), надання матеріальної допомоги, додаткове страхування працівників та ряд інших соціальних пільг.

На жаль, на підприємствах Корольовського району тільки 63% працюючих охоплені колективними договорами. В більшості випадків колективні договори не укладаються на підприємствах малого бізнесу, в яких, як правило, відсутні профспілкові організації і на яких найчастіше допускаються порушення соціальних гарантій працівників – несвоєчасно виплачується заробітна плата, відпустки без збереження заробітної плати понад встановлений розмір 15 календарних днів з ініціативи адміністрацій та ряд інших. Здійснюючи соціальний захист працівників, виконком Корольовської районної ради тільки на протязі 2012-2013 років своїми рішеннями рекомендував керівників 35 підприємств розпочати процедуру укладання колективних договорів та забезпечити права працівників на належні умови праці та її оплату відповідно до чинного законодавства.

         Практика укладання колективних договорів показує, що нерідко в колективних договорах не передбачаються пільги та компенсації працівникам за роботу в шкідливих умовах праці, які надаються лише після проведення атестації робочих місць. Також, в колективному договорі не обумовлюється періодичність її проведення, не встановлюється перелік заходів з покращення умов праці, їх доведення до необхідних нормативів безпеки, гігієни праці, підвищення рівня охорони праці.

         Після підписання колективного договору він підлягає повідомній реєстрації в місцевих органах державної виконавчої влади за місцем перебування підприємства. Для підприємств, що розташовані в місті Житомирі, це –  Житомирська міська рада. Повідомна реєстрація колективних договорів здійснюється, щоб можна було врахувати їх положення в разі виникнення трудових спорів (індивідуальних або колективних), а також підтвердити дійсність оригіналів і копій, поданих на реєстрацію.

         Законодавство України, зокрема стаття 411 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає відповідальність керівників за ухилення від укладання колективного договору чи невиконання  його умов у вигляді штрафу і аж до звільнення з посади. Крім цього, „покарати” за те, що на підприємстві не укладено колективний договір, можуть і податківці. „Покарання” виражається у неприйнятті до валових витрат деяких виплат і заохочень працівникам, не передбачених колективним договором. Найчастіше це стосується матеріальних допомог.

Після підписання колективного договору роботодавець може бути впевнений у тому, що працівники не вимагатимуть від нього додаткових пільг до вже передбачених в колективному договорі на весь період його дії. Крім того, наявність колективного договору дозволяє стабілізувати виробничий процес за рахунок упевненості працівників у забезпеченості своїх прав. Отже, виграють від укладання колективного договору обидві його сторони: і роботодавець і працівник..

 

 

 

 

Головний спеціаліст сектору з питань праці

УПСЗН Корольовської районної ради                                                   В.В. Барановська

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать Житомирській міській раді та її виконавчому комітету і охороняються законом України. При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


cloudflare