УКРАЇНА
БОГУНСЬКА РАЙОННА РАДА м. ЖИТОМИРА
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я
від 20.12.16 № 97
Про роботу відділу з питань соціального захисту населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення районної ради у 2016 році |
Заслухавши та обговоривши інформацію начальника відділу з питань соціального захисту населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення районної ради Пилипенко О.М. про роботу відділу у 2016 році виконавчий комітет районної ради відмічає, що відділом проводиться значна робота, спрямована на соціальний захист потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Станом на 01 грудня 2016 року на обліку в управлінні перебувають та отримують різні види компенсаційних виплат понад 2 тис. громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, із них - 570 інвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС та 202 суб’єкти підприємницької діяльності, які подають розрахунки на відшкодування компенсаційних виплат більш ніж на 2129 працюючих постраждалих громадян.
Проводяться систематичні перевірки наданих послуг на виділені із обласного бюджету кошти, які спрямовані на безоплатне та пільгове забезпечення лікарськими засобами за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування, безоплатне та пільгове зубопротезування.
Однак обсяги бюджетних призначень на відшкодування пільг по медичному обслуговуванню громадян, не задовільняють як матеріальних, так і медико-соціальних потреб зазначеної категорії населення.
Відповідно до наказу Мінсоцполітики від 25.01.2016 року № 42 «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2016 рік» розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування становлять для громадян, віднесених до 1 категорії - 415,80 грн., 2 категорії - 207,90 грн.
Внаслідок невідповідності деяких нормативно-правових актів щодо здійснення компенсаційних виплат та щорічної допомоги на оздоровлення на розгляді в управлінні Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції знаходиться понад 3 тис. рішень судів різних інстанцій.
Основними вимогами, порушеними заявниками у судових позовах, є стягнення з управління компенсаційних виплат та допомог у розмірах, встановлених законодавством. Водночас рішення про стягнення коштів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами державного Казначейства.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 та Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розмірів компенсацій та допомог виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, тому в 2016 році рішення судів на користь громадян не приймались.
Проводиться активна інформаційно-роз’яснювальна робота в засобах масової інформації щодо права громадян на отримання певних пільг та виплати компенсацій зокрема за рішенням судів.
На виконання Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інших нормативно-правових актів з питань соціального захисту населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи виконавчий комітет районної ради
ВИРІШИВ :
1. Інформацію про роботу відділу з питань соціального захисту населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення районної ради у 2016 році взяти до відома.
2. Відділу з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Пилипенко О.М.):
2.1. Дотримуватись і в подальшому неухильного виконання Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: забезпечувати належний розгляд звернень громадян, підвищувати персональну відповідальність працівників відділу за своєчасне, кваліфіковане та якісне вирішення питань, які порушують у зверненні заявники.
2.2. Акцентувати увагу на своєчасному вирішенні першочергових соціальних потреб громадян з інвалідністю, сімей вдів загиблих (померлих) учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
2.3. Надавати необхідну допомогу особам, які мають вади фізичного розвитку або за станом здоров’я обмежені в пересуванні при оформленні документів для встановлення відповідного статусу, відшкодування пільг, виплати компенсацій та різних видів державних допомог.
2.4. Підтримувати в актуальному стані електронну (архівну) базу даних громадян із числа учасників ліквідації аварії та потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
2.5. Проводити щоквартально додаткові обстеження матеріально-побутових умов проживання одиноких малозабезпечених інвалідів та сімей, що складаються з двох і більше інвалідів, інвалідність яких пов’язана з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС з метою своєчасного виявлення проблемних питань та надання потребуючим адресної державної соціальної допомоги, соціальних послуг тощо.
2.6. Продовжувати проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи в засобах масової інформації, в телефонному режимі, на сайті “Житомирська міська рада“ в розділі “Богунська районна рада“, шляхом участі у виїзних прийомах та зустрічах з громадянами району, виготовлення інформаційних матеріалів про зміни в чинному законодавстві з питань соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильскої катастрофи.
3. Рішення райвиконкому від 15.12.15 № 106 «Про роботу відділу з питань соціального захисту населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення районної ради у 2015 році» зняти з контролю як таке, що виконане в повному обсязі.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу Янушевич Л.П.
Голова ради О.С. Блощинський
Довідка
про роботу відділу з питань соціального захисту населення,
що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення районної ради у 2016 році
З метою забезпечення виконання державної програми соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи в управлінні створено відділ із 4 працівників: начальник відділу, заступник начальника відділу та 2 головних спеціалістів.
Станом на 01 грудня поточного року в районі проживає понад 4450 громадян, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перебувають на обліку та отримують різні види компенсаційних виплат понад 2 тис. громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, із них 570 інвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС та 202 суб’єкти підприємницької діяльності, які подають розрахунки на відшкодування компенсаційних виплат більш ніж на 2129 працюючих постраждалих громадян.
Підтримується в актуальному стані електронна база даних зазначеної категорії громадян, яка налічує: 570 постраждалих 1 категорії, 1374 постраждалих 2 категорії, 55 учасників ліквідації 3 категорії, 249 вдів померлих ліквідаторів та потерпілих, 783 дитини, народжених від потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи батьків.
Відділ здійснює відшкодування компенсаційних виплат та допомог за бюджетною програмою «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розрізі 7 бюджетних напрямків, а саме:
- відшкодування частини вартості продуктів харчування постраждалим 1 та 2 категорії (за поточний період відшкодовано 5 812 564,96 грн.);
- доплата за роботу на радіоактивно-забруднених територіях, оплата додаткових стипендій та відпусток (відшкодовано 2 761 156,62 грн.);
- компенсація сім’ям з дітьми та видатки на безкоштовне харчування дітей, потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС (відшкодовано 10 342,41 грн.);
- компенсація за шкоду, заподіяну здоров’ю та допомога на оздоровлення (за поточний період 2016 року відшкодовано 280 397,10 грн.)
За звітний період 2016 року проведено відшкодування на загальну суму 8 864 461,09 грн.
Відповідно до наказу Мінсоцполітики від 25.01.2016 року № 42 «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2016 рік» розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування становлять для громадян, віднесених до 1 категорії - 415,80 грн., 2 категорії - 207,90 грн.
Відділом проводиться відповідна робота щодо відшкодування витрат на безоплатне харчування відповідних категорій дітей (дітей-інвалідів), потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС в навчальних закладах. Протягом 2016 року відшкодовано кошти в сумі 3 414,80 грн. трьом навчальним закладам на безоплатне харчування 3 дітей-нвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. Забезпечується проведення виплат батькам щомісячної грошової допомоги у розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1997 року №155, впродовж 2016 року виплачено коштів на суму 6 927,61 грн., а саме:
- компенсація батькам на дітей, які навчаються в навчальних закладах, розташованих на територіях радіоактивного забруднення - 3 485,45 грн.;
- компенсація батькам на дітей-інвалідів, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, не харчуються в навчальних закладах, а також за всі дні коли не відвідували ці заклади – 3 442,16 грн.
Здійснюється щоденний прийом бухгалтерів підприємств, установ та організацій всіх форм власності та проведення звітних документів (перевірка розрахунків). Крім того, в переліку підприємств присутні навчальні заклади, де навчаються 48 дітей постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС і отримують підвищену стипендію (за поточний період 2016 року відшкодовано 57 714,79 грн.). Відділ, за умови взяття зобов’язання перед підприємством, протягом 3 робочих днів з дати його виникнення подає до відповідного органу Державного казначейства м. Житомира реєстр зобов’язань на паперових та електронних носіях.
Проводиться робота по встановленню та поновленню статусу постраждалих громадян. За звітний період проведено 25 засідань комісії по організації оформлення документів та вирішенню спірних питань, пов’язаних з видачею посвідчень постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Розглянуто 138 заяв учасників ліквідації та потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи та через Департамент праці та соціального захисту населення облдержадміністрації оформлено та видано постраждалим громадянам району 165 документів, які підтверджують їх статус.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.16 № 36 «Про внесення змін до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї» та розпорядження голови Житомирської ОДА від 10.02.15 № 40 «Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету на пільгове медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводяться систематичні перевірки наданих послуг щодо безоплатного та пільгового забезпечення лікарськими засобами за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування та безоплатного і пільгового зубопротезування громадян. Згідно із розписом обласного бюджету поточного року району було передбачено кошти у сумі 206 755,00 грн., а саме:
- на відшкодування витрат за медикаментозне забезпечення за пільговими рецептами лікарів 161 755,00 грн. (за 2016 рік відшкодовано 434 громадянам 1148 рецептів на суму 161 755,00 грн.);
- на відшкодування витрат за послуги зубопротезування хворих - 45 000,00 грн. (відшкодовано 40 громадянам на суму 45 000,00 грн.)
Обсяги бюджетних призначень на пільги по медичному обслуговуванню громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не задовільняють як матеріальних, так і медико-соціальних потреб зазначеної категорії населення.
Упродовж звітного періоду проведено додаткові обстеження житлово-побутових умов проживання 48 малозабезпечених сімей, де проживають постраждалі від наслідків Чорнобильської катастрофи. Для надання всебічної адресної допомоги на постійному контролі знаходяться 41 інвалід І (першої) групи, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС.
Налагоджена тісна співпраця з громадськими організаціями „Союз Чорнобиль України”, благодійним фондом „Чорнобиль-86”, відділенням Українського національного Фонду допомоги інвалідам Чорнобиля, благодійним фондом „Ліквідатор” інвалідів Чорнобиля по м. Житомиру і Житомирській області та громадським об’єднання «Фонд допомоги ліквідаторам зведеного мобільного загону спецзахисту цивільної оборони м. Житомира та області», вдови учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
13 квітня 2016 року працівники відділу взяли активну участь в організації та проведенні зустрічі керівництва районної ради та її виконавчих органів із вдовами померлих (загиблих) учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де порушувались питання щодо вирішення соціальних проблем вищезазначеної категорії громадян. Зустріч завершилась концертом-реквіємом.
20 квітня 2016 року провели «круглий стіл», в якому приймали участь керівники районної ради та її виконавчих органів, керівники громадських організацій, учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи та інваліди, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. В ході зустрічі порушувались питання щодо актуальних соціальних проблем громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та вжиття заходів щодо їх розв’язання.
До відділу постійно звертаються постраждалі громадяни з різних питань соціального захисту, а саме: компенсації вартості продуктів харчування, компенсації невикористаної путівки, компенсації на оздоровлення, визначення статусу постраждалих, видачі дублікатів документів, довідок тощо. Всі порушені у зверненнях громадян питання розглянуті своєчасно, надано обґрунтовані відповіді та роз’яснення. За звітний період прийнято громадян на особистому прийомі 1766, видано довідок за зверненнями громадян 508.
Проводилась активна робота по збору та узагальненню інформації про учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з підготовки матеріалів до видання серії «Книга Пам’яті України. Чорнобильська трагедія. Житомирська область». До Житомирського обласного відділення пошуково-видавничого агентства «Книга Пам’яті України» передані узагальнені матеріали на 774 учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Разом з тим внаслідок невідповідності постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.96 № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 12.07.05 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» і Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо компенсаційних виплат та щорічної допомоги на оздоровлення на розгляді в управлінні Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції знаходиться понад 3 тисячі рішень різних інстанцій.
Основними вимогами, порушеними заявниками у судових позовах, є стягнення з управління компенсаційних виплат та допомог у розмірах, встановлених чинним законодавством. Водночас рішення про стягнення коштів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами державного Казначейства.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 та Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розмірів компенсацій та допомог виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, тому в 2016 році рішення судів на користь громадян не приймались.
З метою зменшення соціальної напруги серед населення району та забезпечення своєчасного проведення компенсаційних виплат, передбачених чинним законодавством проводиться активна інформаційно-роз’яснювальна робота щодо права громадян на отримання певних пільг та виплати компенсацій, зокрема за рішенням судів.
Начальник відділу |
О.М. Пилипенко
|