Аналітична записка за результатами опитування керівників підприємств Житомирської області
щодо прогнозування тенденцій попиту на професії на короткострокову перспективу
У межах виконання науково-дослідної роботи «Організаційно-технологічні засади застосування державною службою зайнятості кількісних і якісних соціологічних методів прогнозування тенденцій попиту на професії» Державна служба зайнятості (Центральний апарат) визначила Житомирську обласну службу зайнятості та Харківський міський центр зайнятості пілотними для проведення комплексної апробації методики та інструментарію прогнозування тенденцій попиту на професії (лист від 26.04.2016 №ДЦ-02-2987/0/616). Розроблена вченими Інституту методика та інструментарій прогнозування попиту на професії передбачає проведення базовими і регіональними центрами зайнятості регулярних опитувань роботодавців кількісними та якісними соціологічними методами.
Відповідно до календарного плану виконання науково-дослідної роботи, відбулася апробація кількісних соціологічних методів – суцільного телефонного та вибіркового електронного (поштового) опитування роботодавців – усіма базовими центрами зайнятості Житомирської області.
Суцільне телефонне опитування роботодавців щодо поточних і перспективних потреб у робочій силі проводилося базовими центрами зайнятості у невеликих адміністративно-територіальних одиницях: у місті Малині та в усіх районах Житомирської області. У той час, як вибіркове електронне (поштове) опитування роботодавців щодо поточних та перспективних потреб у робочій силі проводилося базовими центрами зайнятості у найбільших адміністративно-територіальних одиницях області: в містах Житомир, Бердичеві, Коростені, Новоград-Волинському.
Для виявлення потреби підприємств Житомирщини в робочій силі працівниками центрів зайнятості було відібрано 4941 підприємство, з яких опитано 99,8%.
За розміром опитані підприємства розподілились наступним чином. Більшу частину опитаних суб’єктів господарювання Житомирщини становлять малі підприємства – 4268, або 87%. Із них мікропідприємств – 3098, або 63% в загальній сумі вибірки (рис. 1).
Про поточну додаткову потребу в працівниках заявили 507 роботодавців (10,3%). У той час як більшість (89,7% роботодавців) зауважили відсутність додаткової потреби у працівниках на день опитування.
З числа опитаних мікропідприємств лише 4,6% заявили про поточну потребу в працівниках. Серед суб’єктів господарювання чисельністю від 11 до 50 осіб потребують додаткової робочої сили – 14,5%, середніх – 27,8%, великих – 34,2%.
109 роботодавців (2,2%) планують до кінця 2017 р. зменшення штатної чисельності працівників у зв’язку з технологічними та організаційними нововведеннями або скороченням виробництва. При цьому зауважимо, що 17 із них (11,4%)– великі підприємства.
144 підприємства (2,9%) планують до кінця 2017 р. збільшення штатної чисельності працівників у зв’язку з технологічними та організаційними нововведеннями, розширенням виробництва. Додаткова потреба через такі зміни виникне на 5 великих, 25 середніх та 114 малих підприємствах.
За результатами опитувань, 256 роботодавців (5,2%) заявили про очікуване протягом 2016 – 2017 рр. скорочення чисельності працівників у зв’язку з природною плинністю кадрів (досягнення пенсійного віку, відпустка по догляду за дитиною, призов на службу до Збройних сил України тощо). При цьому 341 підприємство планує протягом 2016 – 2017 рр. прийом працівників в межах штатної чисельності на посади, що будуть вакантними внаслідок природної плинності кадрів.
За результатами дослідження ринку праці Житомирської області виявлено, що загальна поточна потреба у працівниках складає 1857 осіб. За професійними групами найбільша потреба в робітниках обслуговування, експлуатації та контролю за роботою технологічного устаткування та машин (26,8%), а також кваліфікованих робітниках з інструментом (24,5%). Розподіл потреби у робочої силі за професійними групами представлено на рис. 2.
Роботодавці зазначають, що мають потребу в робітниках різних професій. Найбільш дефіцитними виявились такі: водій автотранспортних засобів (121 особа), швачка (103 особи), кухар (50 осіб) та інші професії (у кількості менше 50 осіб) (рис. 3).
Дослідження ринку праці Житомирської області виявило ризики звільнення працівників зі штатної чисельності у кількості 891 особа. Найменші обсяги звільнень очікуються серед кваліфікованих робітників сільського господарства (1,1%), а найбільші – серед професіоналів (55% від загального обсягу працівників, яких планують звільнити). Перспективи обсягів звільнення працівників на ринку праці Житомирської області за професійними групами представлено на рис. 4.
Роботодавці заявляють про наміри скорочення штатної чисельності за такими професіями: вчитель середнього навчального закладу (152 особи), бухгалтер (28 осіб), медична сестра (27 осіб), секретар (12 осіб), слюсар-сантехнік (11 осіб), тваринник та санітар (ветеринарна медицина) (10 осіб), серед решти професій очікується скорочення менше 10 осіб.
Результати опитування роботодавців дозволили виявити прогнозні тенденції розвитку ринку праці Житомирської області на 2017 рік. Перспективними залишаються вакансії для кваліфікованих робітників з інструментом (26%) та робітників з обслуговування, експлуатації та контролю за роботою технологічного устаткування та машин (19%) (рис. 5). У сфері торгівлі й послуг планується збільшення кількості вакансій на 3,6%.
На думку роботодавців, на ринку праці Житомирської області в 2017 р. прогнозується 1724 вакансії, найбільш затребувані з яких представлені на рис. 6.
Проведена апробація реалізовувалася працівниками Житомирської обласної служби зайнятості.
Варто відзначити високу заінтересованість керівників підприємств до співпраці з державною службою зайнятості щодо прогнозування тенденцій попиту на професії. Про це свідчить як високий відсоток відгуків на анкети (на 99% отримано відповіді), так і дані опитування, відповідно до яких 99,5% підприємців хотіли б в майбутньому брати участь у подібних опитуваннях.
Відповідно до календарного плану виконання науково-дослідної роботи, протягом вересня – жовтня 2016 р. заплановано проведення галузевих фокус-груп щодо тенденції і особливостей розвитку попиту на професії в галузі та глибинні інтерв`ю з керівниками провідних ринкоутворюючих підприємств і експертами галузевих об`єднань підприємств щодо тенденції та особливостей розвитку попиту на професії.