Легальна заробітна плата - це одержання пристойної пенсії
12 травня 2016 року 11:45
Пенсійний фонд України виконує важливу соціальну функцію: здійснює пенсійне забезпечення громадян. Основними чинниками, що визначають розмір пенсії, є стаж роботи та розмір заробітної плати, із якої сплачені єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Тому для працюючих осіб важливо отримувати заробітну плату офіційно. Адже не секрет, що на сьогодні деякі роботодавці використовують різноманітні схеми приховування реально виплаченої заробітної плати, нараховують її в мінімальному розмірі або нарівні, нижчому від законодавчо встановленого. Своєчасна та повна сплата внесків до Пенсійного фонду України - це обов’язок кожного роботодавця. Проте, на жаль, існує заробітна плата «в конвертах», виплата її за двома відомостями; в одній працівники розписуються за заробітну плату в мінімальному розмірі, за решту - в іншій. Певна частина роботодавців видає своїм працівникам заробітну плату нелегально, готівкою, не роблячи при цьому жодних відрахувань із цих сум до Пенсійного фонду України.

Недотримання роботодавцями законодавства про оплату праці, ведення подвійної бухгалтерії, нелегальна зайнятість з використанням праці працівників без укладення трудових угод — усі ці явища не лише негативно впливають на стан наповнення місцевого бюджету та бюджету Пенсійного фонду України, а також погіршується соціальний захист працівників.

Працюючі особи, зайняті у несумлінних страхувальників та погоджуючись на такі умови оплати праці, мають знати, що страховий стаж в них зараховується не в повному обсязі, і як наслідок - працювали багато і сумлінно, а пенсія нарахована в мінімальному розмірі.

Починаючи з 2004 року, громадянам України страховий стаж зараховується лише за умови сплати внесків у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок, розрахований із мінімальної заробітної плати, установленої чинним законодавством за відповідний період. З 1 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати підвищено до 1378 грн. Можна сплачувати і більше мінімального внеску, при цьому межа максимальної бази нарахування єдиного соціального внеску складає 25 прожиткових мінімумів на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб (з 01.01.2016- 34450,00 грн (1378,00x25)).

На сьогодні сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування мають усі роботодавці, які використовують найману працю, без будь-яких винятків. За осіб, котрі працюють на підприємствах та організаціях, обов’язок щодо своєчасної та повної сплати єдиного внеску покладено на роботодавця, тобто, на посадових осіб. Якщо людина працює у фізичної особи-підприємця, то саме підприємець зобов’язаний щомісячно перераховувати єдиний соціальний внесок від заробітку найманого працівника.

Кожен працюючий повинен турбуватися про свій страховий стаж та з’ясовувати, як відображені дані роботодавцем при наданні звітності до відповідних органів згідно з чинним законодавством. Для цього потрібно звернутися до управління Пенсійного фонду України з паспортом, довідкою (карткою) про присвоєння ідентифікаційного номера або ж отримати необхідну інформацію на веб-порталі Пенсійного фонду України.

Кожна працездатна особа має бути зацікавлена у власному матеріальному забезпеченні після виходу на пенсію, коли основним джерелом доходів стають пенсійні виплати. Важливо пам’ятати, що від суми сплачених внесків буде в майбутньому залежати розмір пенсії.

Сплачуючи єдиний внесок сьогодні, Ви забезпечите своєчасні виплати пенсій нинішнім пенсіонерам, серед яких наші батьки та близькі люди, та забезпечите собі соціальний захист при досягненні пенсійного віку.

Житомирське об’єднане управління
Пенсійного  фонду України в Житомирській області