Зміни в пенсійному законодавстві з 01 вересня 2015 року
З 01 вересня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб".

Відповідно до зазначеного Закону з 01 вересня 2015 року було внесено зміни до податкового законодавства. А саме: підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим стосовно того, що положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Законом передбачено, що розмір пенсії осіб, які належать до учасників бойових дій періоду Другої Світової війни (з 01.09.1939 по 02.09.1945рр.), інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку.

Так з 1 січня 2015 року з пенсійних виплат інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що перебувають на обліку в управлінні ПФУ району, справлявся податок на доходи фізичний осіб та військовий збір в частині перевищення трьох розмірів мінімальної заробітної плати (1218,00 гри. х 3) на місяць. Тобто, оподатковуванню підлягала сума пенсії, яка перевищує 3654 грн.

Отже з 1 вересня 2015 року з пенсій зазначених осіб не справлятиметься податок на доходи фізичних осіб } та військовий збір. Тобто, якщо сума пенсії перевищує 3654 грн. на місяць, при цьому пенсіонер є інвалідом війни, учасником бойових дій Великої Вітчизняної війни та війни з Японією, або па нього поширюється стаття 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - з його пенсії не утримуватиметься 15% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Слід зазначити, що чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» поширюється, зокрема, на членів сімей загиблих військовослужбовців, дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, дружин (чоловіків) померлих учасників бойових дій та учасників війни, визнаних за життя інвалідами, які не одружилися вдруге, тощо.

Цей Закон набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

Таким чином з 1 вересня 2015 року з пенсій осіб, які належать до учасників бойових дій у період Другої світової війни, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не справлятиметься податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Начальник відділу з питань
призначення та перерахунку пенсій № 2                                   І.М.Костенко