9 квітня 2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Однією із форм такого засудження є перейменування топонімічних об’єктів. На виконання Закону Житомирським міським головою Сергієм Сухомлиним було видано розпорядження № 112 від 19.02.2016, яким було перейменовано 87 вулиць та провулків Житомира, що стосується тисяч суб’єктів господарювання.
Юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, у разі порушення вимог ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», зобов'язані привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. Зокрема, «Забороняється використовувати в назві юридичної особи символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів». При цьому такі підприємці звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, а також зміни місцезнаходження юридичної особи, місця проживання фізичної особи у зв'язку зі зміною назви (перейменуванням) скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів. Вищезазначеним документом було внесено зміни до Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Проте 26 листопада 2015 року до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» було внесено зміни. Нова редакція наведеного Закону зберегла норму про заборону використання в назві юридичної особи символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного режимів, однак вимогу про звільнення від сплати адміністративного збору за внесення змін до установчих документів, зумовлених застосуванням закону про декомунізацію проігноровано.
Державні виконавці вимагають від юридичних осіб сплату адміністративного збору за реєстрацію змін, пов’язаних з перейменуванням топонімічних об’єктів, мотивуючи це тим, що в чинній редакції Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» будь-яких пільг не передбачено
З метою уникнення наростання соціальної напруги, зменшення фінансового тиску на бізнес, забезпечення сприйняття громадянами процесу декомунізації виключно з позитивної сторони, а також для вжиття заходів із урегулювання розбіжностей у вищезазначених нормативно-правових актах Сергій Сухомлин звернувся до Міністра Юстиції України Павла Петренка та Голови Верховної Ради Володимира Гройсмана. З текстом звернень можна ознайомитися тут.