4 квітня 2015 року у Житомирі відбулися заходи із вшанування пам’яті Героя Небесної Сотні, Героя України, народного депутата України першого скликання, журналіста, редактора, творця мирної «житомирської революції» 1989-1990 років Зайка Якова Яковича. Саме у день його народження відбувся мітинг-реквієм та вечір пам’яті за участю друзів, рідних, знайомих Якова Яковича, громади міста.
Відкриваючи мітинг, заступник Житомирського міського голови Олександр Бочковський зазначив: «Ми зібралися тут, аби вшанувати пам'ять нашого земляка, громадського діяча, журналіста, письменника Якова Зайка, житомирянина, чий приклад любові до України, ми повинні наслідувати. Смерть такої людини – це велика втрата, це наш біль».
«Я сприймав його, як молодого й енергійного чоловіка. Майдан для Якова Зайка розпочався ще у 1988 році. Він постійно був у боротьбі, не відступаючи від своїх принципів та ідеалів. Енергії та запалу нашого побратима вистачало для всіх його однодумців», - згадує Якова Зайка президент Асоціації банків України Олександр Сугоняко.
Член виконавчого комітету Житомирської міської ради Владислав Пучич зазначив: «Я надзвичайно гордий, що наше покоління активних людей, громадських діячів перейняло естафету від покоління громадських діячів Якова Яковича. Він був людиною, яка завжди стояла на вістрі подій. Він не мирився з несправедливістю. Був людиною, яка завжди йшла і робила те, що мала робити. І зрештою його участь у подіях кінця вісімдесятих років -часів поребудови, майдану 2004 року, Революції Гідності є цьому доказом. І його жертва, жертва сотень людей не повинна бути марною».
Громадський діяч Юрій Колокольцев описує друга та соратника так: «Він був абсолютно аскетичним. Він дбав про громаду. Він усіх нас об’єднав».
Житомирський міський голова 1990-1992 рр., народний депутат Верховної Ради України першого скликання Віталій Мельничук сказав: «Яків Зайко був мотором демократичних перетворень у Житомирі, він відчував дух часу, відчував людей. Він говорив і його слухали. Його книги – цілий пласт історії становлення сучасної України, Житомира».
Присутніми висловлювалися пропозиції щодо ініціювання перейменування однієї з вулиць міста Житомира в честь Якова Зайка, а також присвоєння його імені школі №8 у Житомирі, де він навчався і звідки розпочалась його громадсько-політична біографія.
Колеги видатного житомирянина поділилися планами щодо видання книги спогадів про нього.
На творчому вечорі також відбувся перегляд фільму «Майдани Якова Зайка», звучали вірші у виконанні учнів ЗОШ №8 м. Житомира, пісні композитора, виконавиці, лауреата премії імені Лесі Українки Лариси Бойко, а також виступи рідних та знайомих Я.Зайка.
Довідка
Яків Зайко народився 4 квітня 1940 року у селі Делятичі Новогрудського району Гродненської області, Білорусь. Мешкав у м. Житомирі. Своє життя він присвятив журналістиці. З 1984 року редагував інформаційний вісник «Новини Житомирщини», був секретарем правління обласної організації Спілки журналістів України. З 1989 року - голова журналістського кооперативу «Посередник», головний редактор газети «Трудова Волинь», головний редактор газет «Стенограма», «Фермер - вільний селянин» (м. Київ). У 1989-1993 рр. очолював Громадянський фронт Житомирщини. Був народним депутатом України першого скликання. Автор багатьох історичних і публіцистичних творів, зокрема, серії книг «Літопис державотворення», дослідження «Духовність життєдій», дилогії «Месія». Як народний депутат України першого скликання (1990-1994) входив до складу Комісії з питань гласності та засобів масової інформації, був одним із засновників Народної ради. Помер від інфаркту під час Революції Гідності.
Управління по зв’язках з громадськістю міської ради
Більше фото тут