В житловому фонді м. Житомира нараховується 997 ліфтів, із них:
– в будинках комунальної власності – 698
– в будинках житлово-будівельних кооперативів – 198
– в будинках ОСББ – 39
– в будинках відомчої належності – 62.
Технічне обслуговування та ремонт ліфтів забезпечують три спеціалізовані організації:
– ПБМП «Спецреммонтаж» – 443 ліфти
– ПБВП «Магніт» – 364 ліфти
– ПСП «Вертикаль» – 172 ліфти.
18 ліфтів, що знаходяться на балансі різних відомств, розукомплектовані, розграбовані та не обслуговуються жодною ліфтовою організацією.
На початок 2011 року з 935-ти ліфтів, що перебували на балансі КВЖРЕПів, ЖБК та ОСББ, картковими системами було обладнано – 896 ліфтів, некарткових ліфтів нараховувалось – 36, що становило 4 відсотки від загальної кількості ліфтів. На теперішній час некарткових ліфтів – 55.
Ліфтів, які відпрацювали нормативно-допустимий термін експлуатації 25 років – 425 одиниць, з них:
– станом на 01.01.11 було проведено експертну оцінку технічного стану – 70 ліфтів;
– станом на 20.11.11 проведено експертну оцінку – 126 ліфтів;
– потребують проведення експертної оцінки – 229 ліфтів.
Дозволи та кваліфікованих спеціалістів на проведення експертної оцінки технічного стану ліфтів в м. Житомирі мають дві організації – ДП «Житомирський експертно-технічний центр» (вартість експертного обстеження одного ліфта становить 2,7 тис. грн.) та ПСП «Вертикаль» (1,5 тис. грн.).
Висновок експертної оцінки технічного стану ліфта дає можливість визначити дії щодо його подальшої експлуатації, а саме:
Повна заміна ліфта – орієнтовна вартість робіт – 280 тис. грн.
Модернізація – комплекс заходів по заміні основних вузлів та агрегатів, які дають можливість продовжити термін експлуатації ліфта ще на 18 років. Орієнтовна вартість робіт – 100-120 тис. грн.
Капітальний ремонт – заміна та ремонт вузлів і агрегатів, які непридатні для подальшої експлуатації відповідно до висновків експертної оцінки технічного стану ліфта. Орієнтовна вартість – 30-50 тис. грн.
Для проведення розрахунків за виконані роботи з експертної оцінки технічного стану 126-ти ліфтів та виконання капітального ремонту 126-ти ліфтів після проведеного експертного обстеження необхідні кошти у розмірі понад 4 млн. грн. У разі не проведення капітального ремонту зазначених 126-ти ліфтів, управління Держгірпромнагляду по Житомирській області вправі зупинити їх подальшу експлуатацію.
В 2012 році потрібно буде продовжити роботи з експертної оцінки 229-ти ліфтів та виконати їх капітальний ремонт, на що необхідно фінансування в обсязі близько 10 млн. грн.
Існуючий на сьогодні стан ліфтового господарства складався протягом тривалого періоду, тому в найближчий час миттєво вирішити всі проблеми, що існують у цій сфері, за рахунок коштів лище міського бюджету, неможливо. Необхідна реальна дієва допомога з боку держави.
Управління житлового господарства
Житомирської міської ради