Україна, 10014, м. Житомир, майдан ім. С. П. Корольова, 4/2,
тел.: (0412)48-12-12, тел./факс: (0412)-48-11-85,
e-mail: mvk@zt-rada.gov.ua
Головне меню
Пошук по сайту
 
Статистика
зараз на сайті: 2
переглядів: 113
візитів сьогодні: 5548
візитів всього: 482441
Прогноз погоди
Візитівка міста

Роком заснування Житомира вважається 884-й. Як свідчать легенди, свою назву місто одержало від імені дружинника київських князів Аскольда і Діра – Житомира, що нібито відмовився служити ворогам князів, сховався в лісах, а потім оселився на скелі поблизу злиття рік Кам'янки й Тетерева. У інших легендах оповідається, що тутешні жителі відвіку вели торгівлю хлібом і жили мирно.
 

    Загальна інформація про місто


У центрі України, на межі Лісостепу і Полісся, на крутих берегах притоки Дніпра – Тетерева і річки Кам’янки стоїть вже 11 століть давнє українське місто з ім’ям дивним і неповторним, що увібрало два найдорожчих для нас поняття: “жито” і “мир”. Це місто – Житомир!
Житомир належить до найдавніших історичних і культурних міст нашої держави і є центром Житомирської області України.
Місто відіграє важливу економічну та науково-культурну роль в усьому поліському регіоні Волині і є в ньому найбільшим. Ще з часів середньовіччя і до сьогодні Житомир був і є адміністративним центром регіону. Так, з 1804 року Житомир став центром волинської Губернії. З 1937 року Житомир – обласний центр.
Сучасний Житомир займає територію 6083 га з населенням 272,5 тис.осіб
Майже з усіх боків Житомир оточують старовинні лісові масиви, крізь місто протікають річки Тетерів, Кам’янка Лісова і Кам’янка Польова, Крошенка, Путятинка.
У місті багато парків, скверів. На західній околиці на берегах Тетерівського водоймища розкинувся чудовий гідропарк.

   Житомир дав світові видатного піаніста сучасності Святослава Ріхтера, вченого конструктора космічних систем Сергія Корольова, поета і політичного діяча Олега Ольжича, всесвітньо відомого письменника Володимира Короленка, громадського діяча Бориса Тена.

   Місто Житомир пов’язаний із життям та діяльністю поетів Тараса Шевченка, Лесі Українки, письменників Олександра Купріна та Михайла Коцюбинського, кіномитця Олександра Довженко, музикантів Віктора Косенка, Михайла Скорульського, державних і військових діячів Івана Фещенка-Чопівського, Антона Денік
іна.
   В місті свою творчість презентують населенню та гостям міста колективи Обласного музично-драматичного театру імені Івана Кочерги, ансамблю пісні і танцю “Льонок”, хорової капели “Орея”, Поліського ансамблю національного обряду “Родослав”, дитячого танцювального ансамблю “Сонечко”.
Діють історико-краєзнавчий музей, картинна галерея, музей В.Г. Короленка, літературний музей Житомирщини та музей історії пожежної охорони.
    В місті знаходиться єдиний в Україні меморіальний будинок-музей академіка Сергія Корольова. У 1987 році поруч із меморіальним музеєм відкритий павільйон космічної техніки під назвою “Космос”. У спеціально побудованому будинку площею понад 600 кв. м розмістилася експозиція на тему “Космічна наука і техніка на службі миру і прогресу”. Меморіальний будинок-музей С. П. Корольова і павільйон космічної техніки нині складають Державний музей космонавтики імені С. П. Корольова.
   На території міста розташовані пам’ятки культурної спадщини національного значення. Найбільш відомі пам'ятний знак на честь заснування Житомира, пам'ятник Т.Г.Шевченко, пам'ятник О.С.Пушкіну, пам'ятник академіку С.П.Корольову, монумент Вічної Слави на честь воїнів-визволителів, партизан та підпільників.

 

Інженерно-транспортна інфраструктура

 

Житомир – великий транспортний вузол України. Одна з найважливіших конкурентних переваг Житомира полягає у тому, що він розташований на лінії третього пан’європейського автомобільного транспортного коридору, що  простягається від Берліна/Дрездена через Центральну і Східну Європу до Києва.

Місто знаходиться в 135 км від Києва, в 555 км від Одеси, в 1338 км від Санкт-Петербурга, в 660 км від Варшави, в 735 км від Вільнюса.

Територією міста проходить залізнична магістраль Одеса-Санкт-Петербург та інші шляхи, що з’єднують столицю України з її західними та південно-західними областями.

Експлуатаційна довжина залізничних колій становить 44,3 км. Довжина автомобільних шляхів загальнодержавного значення складає 30,8 км, місцевого значення – 353,9 км.

В місті нараховується 13 мостів, в тому числі 8 автомобільних, та 5 шляхопроводів.

 

Економіка міста
У місті працює 27554 суб’єктів підприємницької діяльності. Промисловий комплекс міста представляють більше тисячі підприємств.
Основними галузями промисловості є:
  • Виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів: Найбільшими підприємствами харчової промисловості є: ПАТ “Житомирський маслозавод”, ТДВ “ЖЛ”, ДП “Житомирський лікеро–горілчаний завод”, ЗАТ “Житомирський м’ясокомбінат”, ТОВ “Молочник”, ТОВ “М’ясо Полісся”, Структурний підрозділ “Молочний завод ТОВ “МВК Лідер”, ТОВ “Золотий коровай”;
  • Текстильне виробництво, виробництво одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів: представлена такими підприємствами:
    ПАТ “Україна”, ТОВП “Ферпласт Україна”, ТОВ «Фешен Груп», ПАТ Житомирська фабрика нетканих матеріалів “Тетерів”, ТОВ “ТУСМО”, ТОВ «Українська промислова компанія «КРОК»;
  • виробництво інших неметалевих мінеральних виробів: здійснюють ПАТ “Житомирський комбінат силікатних виробів”, ПАТ “Біомедскло”, ТДВ “Житомирський завод покрівельних та ізоляційних матеріалів”;
  • металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів здійснюють ПАТ “Житомирський завод огороджувальних конструкцій”, ТОВ «Житомирський завод металевих конструкцій», ДП “Євроголд Індестріз ЛТД”, ТОВ «Котлозавод «Крігер»;
  • галузь машинобудування, ремонт, монтаж машин та устаткування представляють ВАТ «Верстатуніверсалмаш», ПП “Будмаш”, ЗАТ «Завод нестандартного устаткування», ВАТ “Електровимірювач”, ВАТ “Вібросепаратор”, ТОВ «Метра Україна», ТОВ «БМП «Торнадо»;
  • Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції, основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів: основними підприємствами галузі є: ПрАТ “Ліктрави”, ТОВ «Грайф Флексіблс Україна», ТОВ “Жерок - Альфа”, ТОВ ДКП “Фармацевтична фабрика”, ТОВ «Фірма «Віндзор».
Фінансова сфера та страхування
У місті працює 122 банківських установ та їх філій, 29 страхових компаній. Розгалужена мережа фінансових установ та страхових компаній сприяє привабливості міста для розвитку бізнесу.
 
Торгівля та сфера послуг
В місті функціонує розгалужена мережа об’єктів роздрібної торгівлі - 1086 торговельних підприємств, 392 підприємств громадського харчування, 247 підприємств сфери послуг, 10 ринків по реалізації продовольчих та непродовольчих товарів. Фірмова торгівельна мережа нараховує 72 підприємства продовольчої торгівлі та 9 непродовольчих.
 
Останнім часом в місті розвивається мережа супермаркетів продовольчих та непродовольчих товарів. Серед них: “Фуршет”, “Еко маркет”, “Вопак”, “Фокстрот”, “Технополіс”, «Караван».
 
Інвестиційний розвиток
 
Станом на 1 липня 2016 року загальний обсяг накопичених прямих іноземних інвестицій в місті з урахуванням курсової різниці становив 108,7 млн.дол. США, або 43,2% усіх іноземних коштів області. У порівняні з початком року, відбулось збільшення іноземного капіталу на 0,5 млн.дол. США, або на 0,5%.
 
У розрахунку на одного мешканця міста припадало 406,4 дол. США прямих інвестицій проти 201,1 дол. США по області.
 
Інвестиції надходили з 37 країн світу. Найбільші вкладення – 98,4 млн.дол. США, або 90,6% обсягу інвестицій здійснені нерезидентам з Нідерландів, Кіпру, Швейцарії, , Віргінських островів, Італії та Польщі.
 
В інвестиційному співробітництві приймали участь 134 підприємства міста. Суттєва частина інвестиційного капіталу нерезидентів зосереджена в промисловості – 87,8 млн.дол. (80,7% до загальних по місту). Серед промислових підприємств значні обсяги іноземних коштів спрямовано на підприємства з виробництва гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 29,3 млн.дол. США (27,0% до загальних по місту), у текстильне виробництво, виробництво одягу, шкіри, виробів зі шкіри – 12,4 млн.дол. (11,4%).
Зацікавленість у іноземних інвесторів також викликали підприємства, що займаються операціями з нерухомим майном – 8,0 млн.дол. вкладень (7,4%) та будівництвом – 5,8 млн.дол. (5,4%).
 
Підприємства міста не здійснювали прямих інвестицій в економіку країн світу. 
 
Соціальна інфраструктура
Місто має розгалужену мережу закладів освіти: 23 денні загальноосвітні школи, 3 гімназії, 4 ліцеї, 1 колегіум, 6 навчально-виховних комплексів «школа-садок», 2 вечірні школи та 3 приватні школи. Дошкільна освіта міста представлена 32 дошкільними навчальними закладами та 6 центрами розвитку дитини.
 
У місті функціонує 23 вищих навчальних закладів та 10 професійно-технічних училищ, в яких готують інженерно-технічних працівників, фахівців сільського господарства, управлінців середніх ланок, економістів, бухгалтерів, педагогів, фахівців робітничих професій – швачок, слюсарів, електрогазозварювальників, токарів, електромеханіків тощо.
 
Серед вищих навчальних закладів міста найвідомішими в Україні та за її межами є: Житомирський державний технологічний університет, Житомирський державний університет імені І. Франка, Житомирський національний агроекологічний університет, Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова Національного авіаційного університету, Житомирський інститут медсестринства.
 
Профілактику, оздоровлення та лікування жителів міста здійснюють 10 лікувально-профілактичних закладів, із них: 3 лікарняні заклади, 7 амбулаторно-поліклінічних закладів.  Комунальну мережу закладів охорони здоров’я доповнює мережа приватних закладів, що нараховує 49 юридичних та 57 фізичних осіб, які надають діагностичні та лікувально-профілактичні послуги.  В місті функціонує 61 аптека.


Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать Житомирській міській раді та її виконавчому комітету і охороняються законом України. При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


cloudflare